GrungeAlive

-info

 

Projekt GrungeAlive powstał wiosną 2004 roku jako pewien eksperyment na warszawskiej scenie undergroundowej. Przeświadczenie o niedostatku imprez z muzyką grunge organizowanych w Warszawie w stosunku do liczby ludzi chodzących po ulicach tego dwumilionowego miasta w koszulkach z Kurtem Cobainem skłoniło nas po prostu do organizowania takich wydarzeń na własną rękę. Najpierw, w 10. rocznicę śmierci Cobaina, 5 kwietnia 2004 w klubie Nemo odbył się koncert w hołdzie dla tego artysty. I okazało się, że nie tylko jest w zasięgu ręki szereg kapel, które chcą grać tę „martwą” ponoć muzykę, jaką jest grunge, i robią to z uczuciem i zaangażowaniem, ale ponadto można w Warszawie wypełnić fanami takiej muzy spory klub – jeśli można tak powiedzieć – po brzegi.

 

Po tym, jak około 400 osób bawiło się doskonale na kwietniowym koncercie, postanowiliśmy pójść za ciosem. Tak właśnie powstał projekt GrungeAlive. Skoro ludzie chcą grać grunge i chcą go słuchać, naszym celem jest organizowanie co kilka tygodni koncertów, na które zapraszamy zarówno zespoły doświadczone i już cieszące się sporym uznaniem (np. Ginger czy Plateau) jak i młode kapele ukryte w zaciszach garaży, a często nie ustępujące gwiazdom ani zacięciem, ani poziomem artystycznym. Stwarzamy wielu zespołom szansę na zaprezentowanie się przed nieco szerszą publicznością, ożywiamy scenę. Nasz kwietniowy koncert był największym w dotychczasowej karierze nie tylko dla tych mniej doświadczonych kapel.

 

GrungeAlive to nie tylko koncerty. To także kompletnie niezależne i undergroundowe wydawnictwo płytowe. Na krążku „Tribute to Kurt Cobain, 5 kwietnia 2004” znalazło się 12 utworów w wykonaniu kapel. Dla części wykonawców jest to pierwsza oprócz pół-amatorskich demówek przygoda fonograficzna, dla innych okazja do pojawienia się na płycie kompletnie niezależnej od komercyjnych wytwórni i konszachtów bardziej oficjalnego rynku.

 

Scena GrungeAlive jest także otwarta dla kapel określających same siebie jako wykonawców innych stylów rocka, ale zainteresowanych grunge’owym graniem i twórczym wykorzystywaniem energii seattlowskiego brzmienia. Przykładem takiego działania jest obecność na płycie – hołdzie dla Cobaina – Orbity Wiru z własną aranżacją jednego z utworów Nirvany.

 

GrungeAlive – ożywiamy brzmienie Seattle w Warszawie.