Urządzanie mieszkania to czasochłonny proces, nierzadko pochłaniający dużo zasobów czasowych i finansowych. Wyposażenie kuchni i łazienki to podstawowa czynność - o ile zakup szafy może poczekać, tak urządzenie wspomnianych pomieszczeń w niezbędne sprzęty jest kluczowe przy wprowadzeniu się. Jeśli jesteś na początkowym etapie i dopiero tworzysz projekt, zapewne szukasz inspiracji i stylu, w jakim docelowo chcesz urządzić swoją przestrzeń. Styl nowoczesny, a może kuchnia retro? Minimalizm czy odważne akcenty? Czym w ogóle cechują się wymienione style? O tym poniżej, potraktuj to jako inspirację przy szukaniu niezbędnych mebli czy dodatków.

1. Urządzenie kuchni to niemałe wyzwanie

2. Słyszałeś o trójkącie roboczym?

3. Kuchnia vintage - jak osiągnąć ten efekt?

4. Co wybrać między szafkami kuchennymi - kafelki czy farba?

5. Kuchnia retro czy nowoczesna?

Urządzenie kuchni to niemałe wyzwanie

Zaprojektowanie i urządzenie kuchni to angażujący projekt - musi bowiem być nie tylko estetyczna i wpisywać się w gust właścicieli, ale również funkcjonalna. Zapewnienie ergonomicznych warunków do gotowania to ambitne zadanie, zwłaszcza na mniejszych powierzchniach. W końcu to tam będą przygotowywane posiłki dla całej rodziny. Jeśli zatem zależy Ci na zapewnieniu sobie odpowiednich warunków do działania warto już na początkowym etapie projektowania ustalić budżet przeznaczony na urządzenie i dostosować go tak, aby spełniał założone potrzeby. Uświadomienie sobie własnych wymagań to punkt wyjściowy do skutecznego przygotowania projektu i komunikacji z projektantem. Nierzadko oczekuje się od osób wykonujących tę profesję swojego rodzaju czytania w myślach i zgadywania, co będzie funkcjonalne i praktyczne. O ile na bazie zdobytego doświadczenia i zrealizowanych projektów można oczekiwać podpowiedzi i wskazówek z jego strony, tak zrzucanie odpowiedzialności za całe wykonanie projektu bez jakichkolwiek wytycznych może rodzić niepotrzebne nieporozumienia, frustracje i poprawki.

Słyszałeś o trójkącie roboczym?

Tradycyjna zasada dotyczące urządzanie kuchni promuje regułę tzw. trójkąta roboczego. Zgodnie z nią lodówka, zlew oraz kuchenka powinny być ułożone w sposób przypominający wierzchołki trójkątów. Umiejscowienie ich tak, aby przemieszczanie się po powierzchni kuchni podczas przyrządzania potraw było jak najwygodniejsze.

Po ustaleniu z projektantem lub samodzielnie jak powinny być rozplanowane sprzęty AGD - wtedy można przejść do kolejnych kroków, nieco bardziej przyjemnych, takich jak np. dobieranie aranżacji, stylu i dodatków.

Dopiero gdy będziesz mieć wstępny pomysł na kuchnię, możesz zacząć zastanawiać się nad kolejnymi aspektami jej aranżacji.

Kuchnia vintage - jak osiągnąć ten efekt?

Akcenty retro we wnętrzach jak i w strojach przeżywają obecnie swój renesans. Powrót do korzeni widoczny w urządzanych mieszkaniach powoduje, że producenci sprzętów AGD oferują coraz to nowsze kolekcje wpisujące się w ten trend. To powoduje, że kuchnia retro jest w Twoim zasięgu. Lodówka w zabudowie z frontami vintage wpisze się w resztę szafek z tymi frontami.

Możesz także sięgnąć po dodatki przypominające wyposażenie mieszkań retro - począwszy od czajników, przez piekarniki czy oświetlenie. Kuchnia vintage to może być strzał w dziesiątkę.

[obraz_1]

Co wybrać między szafkami kuchennymi - kafelki czy farba?

Po wybraniu sprzętów, układu blatów i szafek nadchodzi moment na podjęcie decyzji o tym, co powinno znaleźć się w wolnych przestrzeniach między półkami. Do wyboru masz kafle lub farbę. Jeśli zastanawiasz się co jest najpopularniejszym rozwiązaniem stosowanym w polskich domach - spieszymy z odpowiedzią. Płytki cieszą się niesłabnącą popularnością z uwagi na różnorodne kształty, kolory i fakturę. Są też łatwe do utrzymania w czystości - wystarczy przetrzeć je wilgotną szmatką z dodatkiem detergentu - wówczas żadne tłuste zabrudzenia nie są straszne!

Innym rozwiązaniem jest malowanie tych miejsc farbą tablicową lub magnetyczna - to pozwoli na spersonalizowanie tej przestrzeni - tworzenie fantazyjnych rysunków czy po prostu list zakupów stanie się dziecinnie proste. Z kolei farba magnetyczna pozwoli na umieszczenie tam zgromadzonych magnesów z podróży - jeśli wybierzesz kuchnię w zabudowie, wolna przestrzeń między szafkami to idealne miejsce na ulokowanie tych pamiątek.

Kuchnia retro czy nowoczesna?

Od Ciebie zależy, jaką strategię obierzesz przy urządzaniu mieszkania - jeśli zależy Ci na tym, aby Twoja przestrzeń była uniwersalna i ponadczasowa - wtedy najlepszym wyborem będzie skupienie się na minimalistycznych rozwiązaniach, które nie wyjdą z mody nawet za kilkanaście lat. Jeżeli jednak należysz do odważnych osób, które chcą, aby ich mieszkanie odzwierciedlało ich pewność siebie i wyrazisty styl - nic wówczas nie stoi na przeszkodzie, abyś urealnił te pragnienia. Fronty kuchennych mebli w jaskrawym kolorze, nieprzeciętne kafle, a może lodówka z uchwytami pokrytymi kryształkami Svarowskiego? Niezależnie od tego, na jaki wariant się zdecydujesz - każdy z Twoich pomysłów ma szansę na spełnienie. Różnorodna oferta sprzętów pozwoli Ci sprawić, że Twoja kuchnia retro będzie faktycznie przypominała pomieszczenie z poprzedniej epoki!

kuchnia retro