Odbiór mieszkania od dewelopera to dla wielu osób jeden z najbardziej wyczekiwanych momentów. Niezwykle istotny jest odbiór techniczny, podczas którego należy dokładnie sprawdzić, czy standard lokalu jest zgodny z oczekiwaniami nabywcy. Dowiedz się, na jakie aspekty zwrócić uwagę, zanim odbierzesz klucze do swojego wymarzonego „M”!

  1. Kiedy można odebrać mieszkanie od dewelopera?
  2. Na co zwrócić uwagę przy odbiorze technicznym mieszkania?

Kupno nowego mieszkania może być bardzo radosnym, ale zarazem stresującym wydarzeniem. Dlatego warto wiedzieć, jakie są najważniejsze rzeczy, które należy sprawdzić podczas odbioru mieszkania. Jeżeli masz przed sobą odbiór lokalu od dewelopera, z pewnością zainteresuje Cię ten poradnik!

Kiedy można odebrać mieszkanie od dewelopera?

Odbiór kluczy od dewelopera to wydarzenie, na które nabywcy czekają ze zniecierpliwieniem. Przekazanie mieszkania protokołem zdawczo-odbiorczym może zostać przeprowadzone dopiero po otrzymaniu przez dewelopera pozwolenia na użytkowanie inwestycji. Wiele osób zastanawia się, czy odbiór mieszkania jest też dopuszczalny przed uzyskaniem przez dewelopera pozwolenia na użytkowanie. Jest on możliwy, jednak warto pamiętać, że nie będzie to „prawdziwy” odbiór, a tzw. przedodbiór. To inaczej odbiór wstępny (techniczny), który pozwala sprawdzić, czy stan lokalu jest zgodny z oczekiwaniami nabywcy. Polega on na sprawdzeniu zgodności wykończenia mieszkania z opisem standardu mieszkania i prospektem do umowy deweloperskiej, a także z obowiązującymi normami budowlanymi. Jeżeli zostaną znalezione jakiekolwiek usterki czy niedociągnięcia, należy je spisać w protokole odbioru mieszkania. Deweloper musi się ustosunkować do tego dokumentu w ciągu 14 dni. Do przeprowadzenia odbioru wstępnego nie jest wymagane uzyskanie pozwolenia na użytkowanie.

Na co zwrócić uwagę przy odbiorze technicznym mieszkania?

Bardzo ważne jest, aby w trakcie odbioru technicznego mieszkania przyjrzeć się nawet najmniejszym szczegółom i formalnościom. Pozwoli to na wykrycie wszelkich możliwych wad lokalu. Warto m.in. zwrócić uwagę na metraż mieszkania, prawidłowe działanie oświetlenia, instalacji elektrycznej i sanitarnej, szczelność okien, odpowiednie wykończenie ścian i podłóg, powierzchnię oraz położenie piwnicy itd. W celu sprawdzenia tych wszystkich parametrów warto zabrać ze sobą odpowiednie narzędzia, takie jak m.in. poziomica, próbnik czy latarka. Na odbiór wstępny można udać się samodzielnie lub skorzystać z pomocy specjalisty, który w profesjonalny sposób pomoże Ci sprawdzić stan techniczny lokalu. Pamiętaj jednak, że nawet jeżeli nie zauważysz nieprawidłowości podczas odbioru mieszkania, możesz zgłosić je później. Deweloper odpowiada za wady nieruchomości do 5 lat od momentu jej odbioru przez nabywcę.

Odebranie kluczy do nowego mieszkania to jedno z najbardziej radosnych wydarzeń w życiu każdego, kto zdecydował się na zakup własnego „M”. Warto jednak pamiętać o kilku istotnych kwestiach, które należy sprawdzić podczas odbioru lokalu. Powyższe wskazówki z pewnością pomogą Ci bezstresowo odebrać mieszkanie od dewelopera!

undefined