Perkusiści Pearl Jam'u

(autor: Kłochu)

Dave Krusen
Pseudonim: 3 Kick Heads

Urodził się 10. marca 1966 r. w Tacoma (Washington). Był pierwszym perkusistą Pearl Jamu, grał z nimi od 22.10.1990 do 22.05.1991 roku. Opuścił zespół jeszcze przed wydaniem debiutanckiego albumu "Ten". Przyczyną opuszczenia przez niego zespołu były problemy rodzinne, co w rzeczywistości okazało się alkoholizmem z którego musiał się leczyć. Niestety po zakończeniu kuracji rozwiódł się ze swoją żoną... Oprócz tego grał w zespołach takich jak Candlebox, Unified Theory oraz Novatone. Oprócz całego albumu "Ten" (za wyjątkiem bonusowych "Dirty Frank" oraz wersji "Alive" na żywo) grał również na coverze Beatlesów "I've Got A Feeling" oraz prezentowanych na składance "Lost Dogs" utworach "Let Me Sleep (It's Christmas Time)", "Brother" oraz "Yellow Ledbetter".

Najlepiej zagrał w: Why Go, Brother

Werdykt: Ciężko jakiś wydać, w chwili gdy grał w Pearl Jam nie był jeszcze zbyt dobrym bębniarzem. Niestety nie wiem jaki poziom prezentuje w tej chwili.


Matt Chamberlain

Urodzony 17. kwietnia 1967 r. w San Pedro (California) dołączył do grupy na krótką trasę 12. lipca 1991, a opuścił ją 3. sierpnia tego samego roku. Jego kariera w grupie nie była zbyt długa. Zagrał m.in. na teledysku do Alive, wersja z teledysku dołączona jest do bonusowej edycji płyty "Ten".
Dave Abbruzzese
Pseudonim: Pickled Fish

Urodzony 17 maja 1968 w Stamford (Connecticut). Pierwszy "stały" wśród bębniarzy Pearl Jamu. Grał z nimi od 23. sierpnia 1991, aż do 17. kwietnia 1994. Jego grę słychać na "Dirty Frank" z bonusowej edycji "Ten", całym albumie "Vs" oraz na "Vitalogy" z wyjątkiem "Satan's Bed" oraz "Hey Foxymophandlemama, That's Me". Jego gra była szybka i energiczna, widać było po nim że wkładał w grę dużo energii, o czym świadczy strasznie szybka wersja "Porch" z MTV Unplugged. Widać go na teledyskach do "Even Flow", "Jeremy" oraz "Oceans". Osoby zainteresowane ułożeniem zestawu Dave'a zapraszam na tą stronę. Na lewym ramieniu nosi logo Pearl Jam z młodych lat, czyli sławnego Stickmana. Grał również z zespołami Nicklebag (płyty "12 Hits and a Bump" oraz "Mas Feedback"), Green Romance Orchestra (płyta "Play Parts I & IV") oraz Hairy Apes BMX (płyta "Out Demons"). Z rzadszych kawałków Pearl Jam grał na prezentowanych na "Lost Dogs" "Alone", "Hold On", "Hard To Imagine" i "Dirty Frank", soundtracku z filmu "Singles" (utwory "State Of Love And Trust") a także niektórych utworach z singli świątecznych ("Sonic Reducer", oraz "Angel" którego skomponował i zagrał na nim na gitarze).

Najlepiej zagrał w: Whipping, Alone, W.M.A., Go, Immortality

Werdykt: Dobry, energiczny perkusita. Idealnie nadawał się do ich pierwszych, bardziej dynamicznych albumów.


Jack Irons
Pseudonim: Mr. Brootz Music

Urodził się 18 lipca 1962 r. W Pearl Jam grał od 8. stycznia 1995 do 20. sierpnia 1998 roku. Datę jego odejścia zespołu uważam za najtragiczniejszą datę w dziejach zespołu, gdyż przyznaję się bez bicia że jest jak dla mnie najlepszym bębniarzem w historii zespołu. To on dał Eddiemu kasetę demo z utworami Stone'a, Jeffa, Mike'a i Dave'a. Mike chciał żeby od razu został perkusistą Pearl Jamu i do dziś uważa że to on jest jedynym słuszym ich perkusistą (czemu się nie dziwie). Zanim dołączył do pejotów grał z Red Hot Chili Peppers (z którego odszedł popadłszy w depresje po tragicznej śmierci ówczesnego gitarzysty Hillela Slovaka, prywatnie najlepszego przyjaciela perkusisty), Eleven oraz Raging Slab. Z Pearl Jam nagrał albumy "No Code", "Yield", EP-kę "Merkinball", oraz utwór "Hey Foxymophandlemama, That's Me" znajdujący się na "Vitalogy". Był również w składzie "Neil Jam", czyli zespołu który koncertował wraz z Neilem Youngiem podczas trasy promującej płytę "Mirror Ball" w skład którego wchodził cały Pearl Jam bez Eddiego Veddera (nagrali z nim też wyżej wymienioną płytę). Odszedł z zespołu z przyczyn zdrowotnych (jednak największą zagadką jest, czemu nie wrócił...), jednak później pojawił się gościnnie na kilku koncertach. Jego gra w "In My Tree" (album "No Code") została odnotowana jako jeden ze 100 najlepszych motywów perkusyjnych wszechczasów. Oprócz utworów z powyższych płyt grał również na ukazanych na Lost Dogs: "Black, Red, Yellow", "Leavin' Here", "Gremmie Out Of Control", "U", "Sweet Lew", a także "Olympic Platinum", "Happy When I'm Crying", "Leatherman", oraz "Whale Song", w którym nawet zaśpiewał. Był pierwszym pałkerem, który sam komponował utwory, oraz pisał teksty. Po odejściu z grupy nagrał jeszcze jeden album z Eleven, oraz solową płytę "Attention Dimension" (POLECAM !!!) na której pojawili się znani goście, jak choćby Eddie Vedder, Stone Gossard, Jeff Ament, Mike McCready czy Flea. Polecam cover Pink Floydów "Shine On Your Crazy Diamond" poświęcony zmarłemu Sydowi Barettowi na którym śpiewa sam Eddie Vedder. Ogółem uważam że w historii Pearl Jamu żaden inny perkusista nie dorasta mu do pięt. (posluchajcie koncertowe wykonania "In My Tree" tudzież "Given To Fly" w wykonaniu Ironsa i Camerona, a poczujecie różnicę). Grał w filmie "Less Than Zero".

Albumy nagrane z Red Hot Chili Peppers: "The Red Hot Chili Peppers" oraz "The Uplift Mofo Party Plany"

Najlepiej zagrał w: In My Tree, Who You Are, Given To Fly, , Hail, Hail (ogółem to wszędzie dobrze grał ;) )

Werdykt: Bóg perkusji! Zdecydowanie najlepszy wśród perkusitów Pearl Jam. Nikt mu nie podskoczy.


Matt Cameron
Pseudonim: Serious Color

Urodzony 28 listopada 1962 r. w Woodway (Washington). Do zespołu dołączył ze względu na problemy zdrowotne Jacka. Początkowo miał tylko go zastąpić podczas trasy promującej "Yield" jednak ostatecznie został z nimi aż do dziś. Zanim dołączył do Pearl Jam był perkusistą Temple Of The Dog oraz Soundgarden. Wystąpił gościnnie na wielu albumach, m.in. w utorze "For Martha" na płycie "Adore" zespołu Smashing Pumpkins. Jest pierwszym perkusistą Pearl Jam, który śpiewa w chórkach. Początkowo nie robił tego zbyt często, jednak obecnie jest głównym chórzystą w kapeli (co mnie osobiście niezbyt zadowala, gdyż nie dość że nie jestem fanem jego stylu gry to tym bardziej jego śpiewu). śpiewał piosenkę "Puberty Love" w filmie "Atak Krwiożerczych Pomidorów". Z Pearl Jam grał na albumach "Live On Two Legs", "Binaural", "Riot Act" oraz najnowszym dziele zespołu zatytułowanym po prostu "Pearl Jam". Słynie z rozbudowanej solówki perkusyjnej w "Even Flow". Oprócz Pearl Jamu gra również w zespole "Wellwater Conspiracy", w której jest perkusitą, wokalistą oraz głównym kompozytorem - liderem. Jest żonaty z April, która gościnnie grała na wiolonczeli w utworze "Parting Ways" na płycie "Binaural". Z utworów prezentowanych na Lost Dogs gra w: "Sad", "Down", "Hitchiker", "In The Moonlight", "Education", "Undone", "Fatal", "Other Side", "Last Kiss".

Najlepiej zagrał w: Sleight Of Hand, 1/2 Full, Severed Hand, Marker In The Sand

Werdykt: Dobry perkusista, ale na moje niezbyt pasuje do stylu gry Pearl Jam. Poza tym prezentuje niski poziom w śpiewaniu. Dużo niższy niż Stone i Jeff.