Rearviewmirror

Rearviewmirror


W pułapce niezależności
Robert Sankowski 3.12.2004  Dziś ukazuje się dwupłytowy album "Rearviewmirror" zawierający największe przeboje grupy Pearl Jam. Choć określenie "przeboje" jest tu niefortunne. Po pierwsze dlatego, że na "Rearviewmirror" trafiły nie tylko piosenki z oficjalnych płyt zespołu, np. wykorzystane w filmie "Singles" utwory "State Of Love & Trust" i "Breath". "I ot ID" nagrane z Neilem Youngiem w czasie sesji do albumu "Mirrorball", a także "Yellow Ledbetter" pochodzące z singla "Jeremy", wcześniej wydane na zawierającej ciekawwostki z dyskografii Pearl Jam płycie "Lost Dogs".
  Po drugie, że Pearl Jam właściwie nie nagrywał przebojów. Grupa miała oszałamiający start. Wydany latem 1991 r. debiutancki album "Ten" zawędrował na szczyty list przebojów. Utworów "Alive", "Even Flow" czy "Jeremy" słuchano na całym świecie. Pochodzący z Seattle zespół obwołano jednym z najważniejszych reprezentantów sceny grunge'owej. Jednak oni świadomie już na drugiej płycie "Vs" porzucili przestrzenne, wyszlifowane brzmienie na rzecz surowych, garażowych dźwięków. Zawęzili tym samym krąg fanów. Grupa przeistoczyła się w zespół niemal kultowy. Wydaje płyty, ale nastawia na koncerty. W 2000 roku Pearl Jam rozpoczęło wydawanie na albumach zapisu każdego z ponad 70 koncertów z trwającej trasy. Zaangażowali się też w politykę, wspierali Partię Demokratyczną, organizacje ekologiczne oraz popierali prawo do aborcji. To Pearl Jam jako jedyne wydało wojnę Ticketmasters, agencji monopolizującej w USA dystrybucję biletów na koncerty, oskarżając firmę o windowanie cen biletów. Batalia trwała dwa lata i zakończyła się przeganą zespołu.
  "Rearviewmirror" odzwierciedla przemianę muzyków Pearl Jam z wiazd rocka w aktywistów niezależności. Utwory ułożone są tu chronologicznie, choć zawierający 33 piosenki album rozpada się na dwie części. Płyta pierwsza "Up Side" zawiera ostrzejsze, bardziej dynamiczne kompozycje - od "Once" rozpoczynającego debiutancki "Ten" po "Save You" z albumu "Riot Act". Na drugiej "Down Side" są spokojniejsze, balladowe kompozycje ułożone według podobnego klucza.
  Nie wszystkim fanom grupu spodobał się pomysł wydania tej składanki. W internecie fani narzekają, że na płytach dominują utwory z pierwszego, bardziej komercyjnego okresu działalności grupy. Że po tych wszystkich ruchach, które oddalały ich od mainstreamu, wydali kolekcję najpopularniejszych singli.