Pearl Jam

biografia

  McCready urodził się 5. kwietnia 1966 roku w Seattle. Jego pierwsze doświadczenia muzyczne polegały na waleniu ołówkami w bongosy taty i domowym wchłanianiu muzyki z płyt Hendrixa i Santany. Później u lokalnego nauczyciela muzyki Mike'a Wilsona zaczął pobierać pierwsze lekcje gry na gitarze. Po ośmiu latach ćwiczeń zdobył się na założenie swego pierwszego zespołu Warrior, który z czasem przekształcił się w Shadow.
Po ukończeniu liceum ruszył z nim do Los Angeles, w celu podpisania kontraktu z jakąś wytwórnią płytową. Nic z tego nie wyszło i sześć miesięcy później grupa Shadow przestała istnieć.
W 1988 roku McCready zapisał się do college'u i przestał grać na gitarze. Do powrotu na scenę nawrócił go jego przyjaciel Russ Riedner. Założył wtedy kapelę o nazwie Love Child. Wkrótce zadzwonił do niego Stone Gossard z nową ofertą.

Jak tylko zagraliśmy "Dollar Short" (pierwsza wersja "Alive"), wiedziałem, że mamy zespół.

  Jeff Ament był niezdecydowany, ale postanowił spróbować ze Stone'em jeszcze raz (wcześniej grali razem w Green River, Mother Love Bone i Temple Of The Dog). W 1990 roku z perkusistą Dave'em Krusenem zaczęli nagrywać pierwszą kasetę o roboczej nazwie "Stone Gossard Demos".
  Brakowało tylko wokalisty...
  Eddie Vedder urodził się 23 grudnia 1966 roku w Evanston, północnych przedmieściach Chicago. Jego pierwszym zespołem, był Chariot, w którym grał na basie. Potem przewinął się jeszcze przez The Butts, Surf&Destroy i Bad Radio. Nigdzie nie zatrzymał się na dłużej.
  Później poznał Jacka Ironsa, pierwszego perkusistę Red Hot Chili Peppers, który pewnego dnia przyniósł mu kasetę demo Stone'a Gossarda... Kiedy dostałem tę pierwszą kasetę demo, wiedziałem że muszę się ruszyć i coś zrobić, bo muzyka na niej była naprawdę niezwykła - wspomina Vedder. Dzień pózniej napisał swoje trzy pierwsze teksty: "Once", "Alive" i "Footsteps". Nagrał je do myzyki z kasety demo Gossarda, nazwał "Mamasan" i wysłał do Seattle.
  I o to właśnie chodziło! Nie dość, że Vedder dysponował wspaniałym, niskim, mocnym głosem - to jeszcze pisał rewelacyjne teksty! Nazwali się Mookie Blaylock, od imienia i nazwiska ich ulubionego koszykarza, rozgrywającego New Jersey Nets.
  Na wiosnę 1991 roku Gossard, Ament, McCready, Krusen i Vedder byli już gotowi do zaprezentowania się szerszej publiczności. Ich menedżerem został Kelly Curtis. Podpisali kontrakt płytowy z wytwórnią Epic. Zażądaliśmy od Epic całkowitej swobody, bo wytwórnia nie powinna w żadnym stopniu ograniczać artystów.
  Do pełnego szczęścia brakowało tylko dobrej nazwy. Zostało na Pearl Jam, czyli dżemik prababci Pearl. Była to żona pradziadka wokalisty, która to specjalizowała się w wyrobie przedziwnych, halucynogennych konfitur, których głównym składnikiem był kaktus pejotl. Wielka szkoda, ale receptura gdzieś zaginęła - mówi niepocieszony Vedder.


zespółHistoria Pearl Jam w skrócie wg Jeffa Amenta